1. Investujte do kvalitného prostredia, v ktorom spíte

Vaša posteľ by mala byť dostatočne široká a dlhá a mala by mať zodpovedajúci stupeň tvrdosti, aby ste svoje kĺby, boky, ramená a chrbát nevystavovali nadmernému tlaku. Kvalitu Vášho spánku ďalej prehĺbi zodpovedajúci vankúš, ktorý Vám správne podporí krčnú chrbticu.

Vaša spálňa by mala byť chladná – ideálne teploty sú medzi 14 °C a 18 °C. Mala by byť zároveň tmavá, pretože svetlo si uvedomujete aj so zavretými očami a pretože svetlo vo Vašom tele spúšťa procesy, ktoré vedú k zobudeniu.

2. Dodržujte pravidelný režim

Tým, že budete chodiť spať a budete vstávať približne v rovnaký čas, si Vaše telo navykne na určitý režim. Aj v prípade, že ste išli spať neskôr alebo spali zle, oplatí sa vstať v tú istú hodinu ako zvyčajne. V opačnom prípade svoj spánkový režim narušíte a riskujete, že budete spať zle aj ďalšiu noc.

3. Pred spánkom relaxujte

Než sa uložíte k spánku, doprajte si náležitý čas na uvoľnenie. Vyvarujte sa čohokoľvek, čo prináša psychický alebo fyzický stres. Vaša spálňa má byť miestom odpočinku a spánku. Svoju posteľ preto nepoužívajte na prácu, sledovanie televízie ani čokoľvek iné. Snažte sa spálňu osvetliť tak, aby ste v nej vytvorili útulnú atmosféru.

4. Vystavujte sa dennému svetlu

Pobyt na dennom svetle znižuje hladinu melatonínu v krvi, a vy sa tak cítite živší a pohotovejší. So stmievaním sa hladina melatonínu zvyšuje a vy začínate pociťovať únavu. Vďaka pobytu na dennom svetle naše vnútorné hodiny ľahšie regulujú potrebu spánku.

5. Ak sa Vám nedarí zaspať

Ak nemôžete zaspať, vstaňte a venujte sa nejakej oddychovej činnosti. Až začnete cítiť únavu, vráťte sa do postele.

 

6. Pravidelne cvičte

Pravidelným cvičením – praktikovaním ideálne trikrát týždenne – sa fyzicky unavíte a Vaše telo bude zároveň produkovať látky prispievajúce k relaxácii. Dôsledkom fyzického výkonu je aj hlbší a neprerušovaný spánok a Vy sa tak budete prebúdzať osviežení a oddýchnutí. Ale necvičte tesne pred spaním; zaspávali by ste s ťažkosťami, pretože Vaše telo by nemalo možnosť sa upokojiť.

7. Nechoďte spať hladní

Jedlo je pre Váš pocit pohody i pre váš spánok veľmi dôležité. Nechoďte preto spať o hlade, ale zároveň sa vyhýbajte neskorým večeriam – ak budete jesť tesne pred spaním, predlžuje to proces trávenia. Pred spaním je vhodnejšie najesť sa len ľahko, aby ste upokojili hlad a radšej sa tešiť na poriadne raňajky.

8. Obmedzte nápoje s obsahom kofeínu

Pred spaním sa vyhýbajte nápojom obsahujúcim kofeín, vrátane kávy a čaju, pretože v mozgu stimulujú centrum bdelosti. Nadmerná konzumácia nápojov s obsahom kofeínu sťažuje zaspávanie a zvyšuje riziko nočného zobúdzania. Tým sa Vám nedostane kvalitného spánku, ktorý Vaše telo potrebuje.

9. Pozor na nikotín a alkohol

Alkohol a nikotín majú negatívny vplyv na Váš spánkový režim. Rad štúdií napríklad preukázal, že hladina nikotínu a alkoholu v krvi výrazne skracuje fázu hlbokého spánku aj snívanie.

10. Vyhýbajte sa liekom na spanie

Lieky na spanie môžu viesť k závislosti a nemali by byť užívané dlhodobo. Vždy sa poraďte s lekárom, či neexistuje iný spôsob riešenia príčiny Vašej spánkovej poruchy.

 

Screen-Shot-2013-03-10-at-6.36.22-PM

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. Ak budete pokračovať v používaní tejto stránky budeme predpokladať, že ste s ňou spokojní.