images/kategorie/tajomstvo-spanku.jpg

Tajomstvo spánku

Počas spánku vo Vašom tele prebieha množstvo veľmi dôležitých procesov zodpovedných za intenzívne zotavenie a obnovu. Čím viac stresu a nárokov na svoje telo a myseľ kladiete počas dňa, tým dôležitejšie je pre vaše zotavenie spánok počas noci.

 

Vybrať si posteľ je jednoduché

Vaša posteľ je nesmierne dôležitá pre váš spánkový režim, a preto by ste si ju mali vyberať veľmi starostlivo. Obvykle hovoríme, že tú správnu posteľ ste našli vo chvíli, keď si ani neuvedomujete, že v nej ležíte.

V Hästens sa zároveň snažíme ponúknuť tú najlepšiu posteľ v každej cenovej kategórii. Chceme, aby ste si na nich dobre pohoveli a nechali svoje telo vybrať si tú pravú!

Na veľkosti záleží

Z tej pravej postele budete vstávať maximálne oddýchnutí. V tomto kontexte môže byť veľkosť postele dôležitejšia, než si myslíte. Posteľ musí byť dostatočne rozmerná na to, aby ste sa v nej mohli natiahnuť a otáčať.

Postele Hästens dodávame vo všetkých štandardných švédskych veľkostiach – šírkach 90-120 cm a dĺžkach 200, 210 a 220 cm. Iné veľkosti dodávame na zakázku.

 

hastens-accesories-hero

 

 

Mäkká, stredne tvrdá, alebo tvrdá?

Ak máte pocit, že posteľ, ktorú skúšate, je príliš mäkká alebo príliš tvrdá, potom pre Vás rozhodne nie je tá pravá. Ako sa v nej cítite? Ak máte pocit, že ste sa do nej zaboril, je príliš mäkká. Ak sa nezaboríte vôbec a len ležíte na povrchu, je príliš tvrdá.

Správna posteľ je tá, do ktorej si ľahnete, namiesto toho, aby ste ležali na nej alebo sa do nej prepadli. Tá pravá posteľ je pohodlná a poskytuje Vám potrebnú podporu, ktorú potrebujete ku kvalitnému nočnému oddychu. Len z takej budete vstávať oddýchnutí a omladení.

Pri výbere postele sa riaďte štyrmi jednoduchými krokmi

V našich obchodoch sa vždy najskôr poraďte s predavačmi. Sú vyškolení tak, aby Vám svojimi otázkami a posúdením polôh, v ktorých spíte, pomohli nájsť tú pravú posteľ.

Neponáhľajte sa. K vyskúšaniu rôznych druhov postelí potrebujete najmenej pol hodiny. Skúste si na nich oddýchnuť a uvoľnite si oblečenie. Ľahnite si v polohe, v ktorej bežne spíte.

Než sa definitívne rozhodnete, vždy porovnávajte dve rôzne tvrdosti rovnakého modelu.

Ak si stále nie ste istí, vždy voľte trochu vyššiu tvrdosť.

1. Investujte do kvalitného prostredia, v ktorom spíte

Vaša posteľ by mala byť dostatočne široká a dlhá a mala by mať zodpovedajúci stupeň tvrdosti, aby ste svoje kĺby, boky, ramená a chrbát nevystavovali nadmernému tlaku. Kvalitu Vášho spánku ďalej prehĺbi zodpovedajúci vankúš, ktorý Vám správne podporí krčnú chrbticu.

Vaša spálňa by mala byť chladná – ideálne teploty sú medzi 14 °C a 18 °C. Mala by byť zároveň tmavá, pretože svetlo si uvedomujete aj so zavretými očami a pretože svetlo vo Vašom tele spúšťa procesy, ktoré vedú k zobudeniu.

2. Dodržujte pravidelný režim

Tým, že budete chodiť spať a budete vstávať približne v rovnaký čas, si Vaše telo navykne na určitý režim. Aj v prípade, že ste išli spať neskôr alebo spali zle, oplatí sa vstať v tú istú hodinu ako zvyčajne. V opačnom prípade svoj spánkový režim narušíte a riskujete, že budete spať zle aj ďalšiu noc.

3. Pred spánkom relaxujte

Než sa uložíte k spánku, doprajte si náležitý čas na uvoľnenie. Vyvarujte sa čohokoľvek, čo prináša psychický alebo fyzický stres. Vaša spálňa má byť miestom odpočinku a spánku. Svoju posteľ preto nepoužívajte na prácu, sledovanie televízie ani čokoľvek iné. Snažte sa spálňu osvetliť tak, aby ste v nej vytvorili útulnú atmosféru.

4. Vystavujte sa dennému svetlu

Pobyt na dennom svetle znižuje hladinu melatonínu v krvi, a vy sa tak cítite živší a pohotovejší. So stmievaním sa hladina melatonínu zvyšuje a vy začínate pociťovať únavu. Vďaka pobytu na dennom svetle naše vnútorné hodiny ľahšie regulujú potrebu spánku.

5. Ak sa Vám nedarí zaspať

Ak nemôžete zaspať, vstaňte a venujte sa nejakej oddychovej činnosti. Až začnete cítiť únavu, vráťte sa do postele.

 

6. Pravidelne cvičte

Pravidelným cvičením – praktikovaním ideálne trikrát týždenne – sa fyzicky unavíte a Vaše telo bude zároveň produkovať látky prispievajúce k relaxácii. Dôsledkom fyzického výkonu je aj hlbší a neprerušovaný spánok a Vy sa tak budete prebúdzať osviežení a oddýchnutí. Ale necvičte tesne pred spaním; zaspávali by ste s ťažkosťami, pretože Vaše telo by nemalo možnosť sa upokojiť.

7. Nechoďte spať hladní

Jedlo je pre Váš pocit pohody i pre váš spánok veľmi dôležité. Nechoďte preto spať o hlade, ale zároveň sa vyhýbajte neskorým večeriam – ak budete jesť tesne pred spaním, predlžuje to proces trávenia. Pred spaním je vhodnejšie najesť sa len ľahko, aby ste upokojili hlad a radšej sa tešiť na poriadne raňajky.

8. Obmedzte nápoje s obsahom kofeínu

Pred spaním sa vyhýbajte nápojom obsahujúcim kofeín, vrátane kávy a čaju, pretože v mozgu stimulujú centrum bdelosti. Nadmerná konzumácia nápojov s obsahom kofeínu sťažuje zaspávanie a zvyšuje riziko nočného zobúdzania. Tým sa Vám nedostane kvalitného spánku, ktorý Vaše telo potrebuje.

9. Pozor na nikotín a alkohol

Alkohol a nikotín majú negatívny vplyv na Váš spánkový režim. Rad štúdií napríklad preukázal, že hladina nikotínu a alkoholu v krvi výrazne skracuje fázu hlbokého spánku aj snívanie.

10. Vyhýbajte sa liekom na spanie

Lieky na spanie môžu viesť k závislosti a nemali by byť užívané dlhodobo. Vždy sa poraďte s lekárom, či neexistuje iný spôsob riešenia príčiny Vašej spánkovej poruchy.

 

Screen-Shot-2013-03-10-at-6.36.22-PM

Vyspali ste sa do krásy?

article smajl

Starnutie je nevyhnuteľné a Vás možno zaujíma, či je reálne zachovať si mladosť a zdravie. Dobrá správa je, že počas spánku dochádza k regenerácii Vašich buniek a k uvoľneniu Vašich tvárových svalov. Vďaka tomu sa Vaše telo po zobudení cíti bdelejšie a odpočatejšie.

Pravdepodobne ste počuli porekadlo „vyspať sa do ružova“. Niečo také skutočne existuje. Ak chcete spomaliť vplyv starnutia na svoje telo, je pre Vás kvalitný nočný spánok nepostrádateľný. Pretože v spánku sa bunky Vášho tela regenerujú a obnovujú a Vaša pleť je vďaka tomu pružnejšia. Budete sa cítiť nielen zdravo a sviežo – budete tak aj vyzerať.

 

 

Naučili ste sa včera večer niečo nové?

Možno Vás prekvapí, že je možné zároveň snívať a učiť sa, hoci jednoducho ležíte vo svojej posteli a spíte. Ale kým vaše vedomie odpočíva, vaše podvedomie horúčkovito rozmýšľa a získava vedomosti. Zlepšenie kvality Vášho spánku preto predstavuje jednoduchý a prirodzený spôsob ako zdokonaliť vašu schopnosť učenia sa.

Nočne bifľovanie a štúdium na poslednú chvíľu tesne pred skúškou Vám môže pomôcť ju zložiť. Ale ak si skutočne chcete zapamätať všetko, čo ste sa naučili, je tým najlepším sa pred skúškou dobre vyspať. Štúdia vykonaná v Spojených štátoch na Harvard Medical School preukázala, že najúčinnejší spôsob ako si zapamätať, čo sme sa naučili, je umožniť nášmu mozgu, aby nám pomohol opakovať si získané informácie a učiť sa prostredníctvom spánku najmenej osem hodín od chvíle, keď sme tieto informácie vstrebali.

Počas spánku prechádzame rôznymi spánkovými fázami. Vo vzťahu k našej schopnosti učiť sa predstavujú hlboký spánok a spánok REM – známy tiež ako snívanie – dve najdôležitejšie fázy. Počas hlbokého spánku sa naše vedomosti upevňujú a posilňujú sa naše vnemy, vďaka čomu si všetko, čo sme sa naučili, zapamätáme dlhšie.

 

 

 

Bolo dokázané, že spánok REM, charakterizovaný rýchlymi pohybmi očných viečok, je dôležitý pre proces učenia a správania sa. Jednoducho povedané, počas spánku sa vyrovnávame s tým, čo sme sa cez deň naučili. Fáza hlbokého spánku väčšinou prebieha skoro po zaspaní, zatiaľ čo k ránu prebieha niekoľko fáz spánku REM.

Štúdia Harvard Medical School dokázala, že proces učenia nepokračuje iba v noci potom, čo sme sa niečo naučili, ale že náš mozog spracováva získané informácie aj počas niekoľkých ďalších nocí. Po troch nociach kvalitného spánku mozog vycvičí pamäť na maximum a umožní Vám podať čo najlepší výkon. 

 

article fjadrar

 

Odkiaľ čerpáme energiu?

Len tak si ľahnite, zatvorte oči a predstavujte si, ako Vám bude, až sa ráno po zobudení budete cítiť svieži a plní energie.

Počas spánku vo Vašom tele prebieha množstvo veľmi dôležitých procesov zodpovedných za intenzívne zotavenie a obnovu. Čím viac stresu a nárokov na svoje telo a myseľ kladiete počas dňa, tým dôležitejšie je pre vaše zotavenie spánok počas noci.

 Počas spánku dosahuje rad dôležitých hormónov maximálnej hladiny. V tele sa napríklad zvyšuje počet rastových hormónov. Pre rast a vývoj detí a adolescentov má spánok nesmierny význam. Počas spánku sa zlepšuje aj imunitný systém. Silniete a získavate viac energie.
 
 Ďalším prínosom kvalitného spánku je, že počas spánku v našom organizme klesá hladina stresových hormónov. To zároveň znamená zníženie rizika kardiovaskulárnych chorôb a ďalších ťažkostí súvisiacich so stresom. 

 

article vaddmal